Motto na dziś


Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zrozumiem.
Konfucjusz

środa, 21 sierpnia 2013

Jak Elbląg budowano.....

Kochani, nie darowałabym sobie gdybym nie ogłosiła wszem i wobec, że w ostatni weekend wakacji (30.08-01.09) w Elblągu jarmark będzie, Świętem Chleba zwany. 

źródło:  http://www.swietochleba.elblag.pl

źródło:  http://www.swietochleba.elblag.pl

źródło:  http://www.swietochleba.elblag.pl


źródło:  http://www.swietochleba.elblag.pl

 Wprawdzie to dopiero 8 edycja tej imprezy, ale już poprzednia była super (zdjęcia wyżej) - napchałam się pysznych swojskich wyrobów polskich i litewskich, a jakże, i po kramikach rzemieślniczych pobuszowałam, ale w tym roku rzecz zapowiada się imponująco. 
Że przytoczę tylko część opisu imprezy za Elbląską Gazetą Internetową "Od piątkowego (30 sierpnia) południa do późnych godzin niedzielnych na bulwarze nad rzeką funkcjonować będzie Średniowieczne Obozowisko z kramem historycznym i kuchnią średniowieczną. Garncarstwo, tkanie, pokazy jubilerstwa, filcowanie, nauka czerpania papieru czy pergaminu ze skóry to tylko namiastka warsztatów czekających na uczestników.
     Fascynatów gier ucieszy zapewne historyczne kasyno replik gier i zabaw opartych na oryginalnych, udokumentowanych grach znajdujących się w muzeach. Będzie również możliwość podniesienia odrobinę adrenaliny podczas rzutu toporkiem, strzelania z maszyn oblężniczych czy walk Krzyżaków z Prusakami.
     Obędzie się również Historyczny Przemarsz ulicami Starego Miasta oraz Inscenizacja „Założenia Elbląga" (...), zabawa z Mennicą Średniowieczną- przygotowana została okolicznościowa moneta VIII edycji Elbląskiego Święta Chleba, którą wybijać będzie można własnoręcznie.(....) W sobotę oraz niedzielę na terenie jarmarku w godz. 10 – 20 będzie możliwość wzięcia udziału w Warsztatach Pieczenia Chleba. Własnoręcznie wygniecione ciasto z dodatkami sezamu, słonecznika czy maku wypieczone w glinianych piecach na liściach wiśni czy kapusty”. (szczegółowy plan imprezy tu)
 Do tego koncerty muzyki klezmerskiej (na ten koncert cieszę się szczególnie!), góralskiej (tu już mniej :-))  i dawnej.


Zapraszam więc kto żyw i kto może, ma ochotę lub ma blisko - może być naprawdę ciekawie.
I ja też tam będę tańczyła (no może bez przesady), jadła i piła, a i o atrakcjach co lepszych Wam opowiem....

8 komentarzy:

 1. fajnie , szkoda ,że daleko ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się fantastycznie! Uwielbiam takie imprezy i żałuję, ze nie będzie mnie tam:) Udanej zabawy. Pozdrawiam cieplutko. Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie mogę się doczekać. Nawet moja domowa młodzież wybrała atrakcje dla siebie - rzut toporem:-)Uściski:-)

   Usuń
 3. Nawet nie wiesz jak bardzo bym wpadła:) Szkoda, ze tak daleko ale życzę dobrej zabawy i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, bywam u Ciebie bywam i to z dużą przyjemnością :-)

   Usuń
 4. Kochana! Tak mi szkoda, że nie mogę być....Na pewno będzie wspaniała atmosfera i mnóstwo pięknych i smacznych rzeczy!
  Cieszę się, że wypoczęłaś. Może spotkamy się w przyszłym roku....., kto wie:). Buziaki przesyłam serdeczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też żałuję że nie udało się w tym roku - a jak się wykurujesz, to pomyśl - może kiedyś przy okazji uda się zrobiła małą kawkę, pozdrawiam cieplutko

   Usuń
 5. Elbląg, hmmm ... polecam. Miasto mocno senne ale okolica przepiękna. Spacery po Wysoczyźnie elbląskiej pełnej jarów i lasów bukowych. Jeżeli ktoś chce podładować akumulatory to idealne miejsce. A i jeść dają jak widać na załączonych zdjęciach :). Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń